NETTSAMFUNN UNGDOMSARBEID

Om Jesu lidelse

I Hebreerbrevet står det: ”For vi har ikke en øversteprest som ikke kan lide med oss i vår svakhet, men en som er prøvet i alt på samme måte som vi, men uten synd”.

Det virkelig dype budskapet i, og det helt banebrytende i Jesus død og oppstandelse er hva som er det absolutt viktigste. For min egen del syntes jeg Mel Gibson roter seg bort i unødvendige blodige detaljer og filmtekniske grep som ødelegger.

Filmen har allikevel mange gode scener, og den kanskje vakreste scenen i hele filmen er når Jesus faller på kne under korsets tyngde. Hans mor Maria kommer løpende til ham, og han ser på henne og sier: ”Se, jeg gjør alle ting nye”. Hvor bibelsk korrekt dette er kan jo diskuteres, men i motsetning en god del av filmens andre scener så fremhever dette hva Jesus gjorde. Han gjorde alle ting nye og på sin blødende rygg bar han korset hvor han sonet for oss.

Derfor tror jeg Jesu lidelse kan være et håp også i vår lidelse. Han har vært igjennom og er blitt prøvet i de tingene som vi møter i våre liv, i vår sorg og lidelse. Derfor kan vi vende oss til ham når vi lider, for han har også lidd.

Og fordi han overvant døden og lidelsen, kan han gjøre alle ting nye. Når alt igjen skal skapes på nytt skal også vi ta del i en himmel uten lidelse og uten smerte.

Derfor kan vi dypt i det som gjør vondt og virker meningsløst vite at Jesus lider og går med oss, og at vi har et håp om at alt det som  er vondt engang skal ta slutt.

”For vi har ikke en øversteprest som ikke kan lide med oss i vår svakhet, men en som er prøvet i alt på samme måte som vi, men uten synd”. (Heb.4.15)

”Se, Guds bolig er hos menneskene. Han skal bo hos dem, og de skal være hans folk, og Gud selv skal være hos dem. Han skal være deres Gud. Han skal tørke bort hver tåre fra deres øyne, og døden skal ikke være mer, heller ikke sorg eller skrik eller smerte.
For det som en gang var, er borte. Han som sitter på tronen, sa: «Se, jeg gjør alle ting nye.» Og han la til: «Skriv det ned, for dette er troverdige og sanne ord.” (Joh.Åp. 21.3-5)

På grunnlag av disse betraktningene vil jeg være noe tilbakeholden til ukritisk bruk av denne filmen i et ungdomsarbeid. Først og fremst må aldersgruppen være den rette, dette er neppe noen film for noen under femten år. Videre må hva filmen formilder om Jesu død og oppstandelse tas til vurdering i den enkelte sammenheng. Hvis den vises mener jeg at det burde være en eller annen form for samtale, eller en appell knyttet til dette som setter et kritisk lys på filmen og henter frem hva som er det viktigste ved Jesu død og oppstandelse. Var det piskeslagene og blodet eller var det alle verdens synder som ble satt en strek over? Dette er viktige aspekter å ta med hvis man vurderer denne filmen som en metode til å formidle verdens viktigste og sterkeste budskap.

Del på Facebook Del på Facebook Skriv ut Skriv ut
Tips en venn
sss

Kommentarer til denne artikkelen:

  • fish_y 26.12.2008 20:38
    Det kan du ha rett i, og det er mange tvilsomme filmer og fremstillinger av Jesu liv, død og oppstandelse. Og ingen av dem vil eller kan være "perfekte". Kanskje burde vi heller finne nye måter å fortelle/lese Bibelen på? Slik at historien om Jesus slik den står skrevet får komme tydeligst frem. I alle fall burde alle filmer og gjenfortellinger av Jesu liv, uavhengig av sammenheng, komme sammen med en kommentar!
  • Sigrid 26.12.2008 11:59
    Filmen har sine svakheter. Men jeg tror den er bedre enn mange av de andre filmene som vises i konfirmasjonstimene rundt omkring...
  • kristianv 23.12.2008 12:58
    Bra artikkel! Og du har noen gode refleksjoner rundt filmen.
Spam-stopper


Flere nyheter

Tema

Det nye temaet på Ungdomsarbeid.no er Bibelen. Fremover vil vi fokusere på ulike sider ved Bibelen. Hvordan kan man bruke Bibelen mer aktivt i et ungdomsarbeid? Hvorfor lese Bibelen? Er Bibelen hellig eller en bruksbok? Gjennom artikler og tips vil vi prøve å komme litt nærmere verdens viktigste bok. Bli gjerne med og kommentere!

Snakk med nettpresten

Nå kan du hver onsdag mellom kl. 10-12, chatte med nettprest Idun Strøm Sefland, eller send mail til idun (at) nettkirken.no!

Iduns blogg